Živá historie - Krajina tří srdcí

Tipy na výlety


Trasa B

Paseka - Rešovské vodopády - Rýmařov - Petrovy Kameny - Praděd - Karlova Studánka - Mravenečník - Velké Losiny - Vikýřovice - Šumperk - Mohelnice - Bradlo - Úsov - Uničov
Možnost napojení na trasu C – směr Střelice

Oblast Nízkého i Hrubého Jeseníku je proslulá čarodějnicemi, jejichž „řádění“ se zde projevovalo zejména v 16. a 17. století. Jedna z údajných čarodějnic se ve 2. polovině 16. století narodila i v Pasece. Z Paseky je to k Rešovským vodopádům na koštěti i jinak coby dup. Z Rešovských vodopádů musíte vzhůru do hor a přitom nejde minout malebný Rýmařov. Z Rýmařova to není daleko na Petrovy kameny a nejvyšší dominantu kraje horu Praděd. Pod Pradědem leží malebná Karlova Studánka, kde se napijete z léčivého pramene a naberete sílu. Po občerstvení můžete vyrazit na horskou tůru směrem k Mravenečníku a určitě navštivte unikátní dílo člověka, elektrárnu Dlouhé Stráně.Velké Losiny vás nadchnou krásou. Až se jich nabažíte, běžte směrem dolů do Havlíčkova skanzenu v Rapotíně.Rapotín je v sousedství Šumperka, kde na vás čeká malebné historické centrum a muzeum. Na Šumperk navazuje Mohelnice, která je s historií čarodějnických procesů neodmyslitelně spojená stejně jako předchozí místa.Z Mohelnice veďte své kroky do vísky Lipinka a zdolejte nejjižnější výběžek Hrubého Jeseníku vrch Bradloo nadmořské výšce 599,5 metru. Z Bradla je vidět na městečko Úsov, kde turisty vábí hrad a zámek v jednom. V Uničově začíná trasa C – Pouť světce Jana Sarkandera.

kresba

Na této trase doporučujeme navštívit:

Rešovské vodopády
Jsou jedním z nejromantičtějších míst v oblasti Nízkého Jeseníku. Říčka Huntava si razí cestu skalní soutěskou skrz devonské ryolity a dramaticky spadá dolů do údolí. Po dřevěných schodech může stoupat skrz vodopád nahoru. Nahoře nad vodopády je v říčním písku struska ze středověkých hamrů. Poněkud výše proti proudu jsou poměrně dobře zachovalé zbytky nevelkého hrádku z 13. století, který sloužil k ochraně zdejších dolů.

Rýmařov
Město v horách slouží turistům jako výchozí základna k cestám z hanácké nížiny do Hrubého Jeseníku. V 1. polovině 13. století byl Rýmařov nevelkou osadou, která se rozrostla v hornické město. Ve městě je muzeum s bohatými sbírkami z historie města, archeologická lokalita hrádek, původně gotický chrám sv. Michala, barokní kostel Navštívení Panny Marie, zvaný v Lipkách. V místní části Janovice je zámek z počátku 16. století . Nedaleko zámku stojí tzv. Spitzerova vila, unikátní stavba z roku 1929.

Petrovy kameny
Jsou kultovním místem všech zájemců o magickou historii našeho kraje a budete je míjet cestou na Praděd. Petrovy kameny se tyčí nad horskou chatou Ovčárna. Petrovy kameny jsou malebným seskupením skalisk z břidlic a rul. Pověsti o sletech čarodějnic na Petrových kamenech pochází ze 17. a 18. století, kdy v ně věřila většina obyvatel jesenických hor.

Praděd
Jak už sám název napovídá je Praděd pradědem jesenických hor, neboť je nejvyšší a nejmohutnější. Nahoru lze pěšky i na kole. Viz také trasa A.

Karlova Studánka
Lázně Karlova studánka jsou balzámem pro duši, pastvou pro oči a lékem pro tělo. Najdete v ní vše: restaurace, cukrárny, romantický vodopád, chutný pramen léčivé vody, stylové dřevěné stavby i věčně zelené lesy. Z Pradědu je dostupná pěšky i na kole.

Mravenečník
Z Pradědu na Mravenečník vede turisticky náročná, ale o to atraktivnější trasa, při níž můžete navštívit i turistům přístupnou elektrárnu Dlouhé stráně – umělé jezero na vrcholu kopce. Nad tím by i čarodějnice kroutily hlavou.

Velké Losiny
Město z historie neblaze proslulé čarodějnickými procesy svou krásou nepřipomíná nic ze středověkých hrůz. Turisté mohou navštívit renesanční zámek a papírnu z 16. století, v níž se už po 4 staletí ručně vyrábí papír. Tradiční středověkou výrobu papíru můžete zhlédnout i vy a potom navštívit termální koupaliště s léčivou horskou vodou.

Rapotín
V Rapotíně je skanzen „U Havlíčků.“ V areálu starého statku jsou vystavovány vysloužilý tank T 34 i staré traktory, autoveteráni a různé starožitnosti. Vše doplňuje zoopark a dětské hřiště.

Šumperk
Město Šumperk je v České republice známé jako hlavní město čarodějnic. Šumperk má nádherné náměstí s radnicí, muzeum a množství historických domů.

Mohelnice
Ve městě žil děkan Lautner, který jako jediný církevní hodnostář neohroženě vystoupil proti inkvizitorům upalujícím v 17. století nevinné lidi, ale v osamoceném boji proti zlu podlehl a sám byl upálen. Mohelnice je starobylé město s muzeem mapujícím bohatou historii kraje.

Bradlo
Mohutné Bradlo (599,5 m.n.m.) týčící se nad vesničkou Lipinka je nejjižnějším výběžkem Hrubého Jeseníku. Malebná skála byla po staletí opředená magickými legendami, z nichž nejmladší je zaznamenána v kronice z 18. století a líčí příběh ztraceného kněze, který zde prošel branou času do jiné dimenze a po návratu zpět k lidem se rozpadl na prach.

Úsov
Gotický hrad, barokní zámek, bohaté sbírky loveckých trofejí i zbraní, středověké židovské ghetto, to vše je v Úsově.

Uničov
Zde začíná trasa C – Pouť světce Jana Sarkandera.


Tato akce byla spolufinancována z krajských prostředků a z prostředků Strukturálních fondů
Evropské unie prostřednictvím Společného regionálního operačního programu.

webdesign iStudio 2006+